DEPARK, MUĞLA TEKNOPARK’A ÖRNEK OLACAK

08-11-2017

DEPARK, MUĞLA TEKNOPARK’A ÖRNEK OLACAK

REKTÖR VEKİLİ ÇELİK, “BİLİMSEL ORTAKLIK BAŞARI GETİRİR”

Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Geliştirme A.Ş.(DEPARK)’ne inceleme ziyareti gerçekleştiren Muğla Teknopark yönetim kurulu üyeleri, yetkililerden bilgi alarak kampüs alanını gezdi. DEÜ Rektör Vekili Erdal Çelik, “Üniversitemiz, bilimsel ve akademik alanda güçlü altyapı imkanlarına sahip. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile teknopark konusunda işbirliği yapmayı arzuluyoruz” dedi.

Dokuz Eylül ve Muğla Sıtkı Koçman üniversiteleri arasında bilimsel ortaklık başlıyor. Kısa zaman önce kurulan Muğla Teknopark A.Ş’nin yönetim kurulu, Dokuz Eylül Üniversitesini ziyaret etti. İlk olarak DEPARK Sağlık Teknoparkı Zeytin binasını inceleyen heyete Dokuz Eylül Araştırma Geliştirme A.Ş.(DEPARK) Genel Müdürü Seyide Kurtuluş tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, Dokuz Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Banu Esra Aslanertik, Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Nayir, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, İşadamı Mevlüt Acar,  Muğla Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Filiz Öner, İşadamı Mustafa Ercan ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Dişçigil’in katıldığı ziyarette konuşan DEÜ Rektör Vekili Erdal Çelik, üniversiteler öncülüğünde yürütülen çalışmaların bilimsel başarının olmazsa olmazı olduğunu söyledi. Teknolojik altyapıya büyük önem verdiklerini anlatan Çelik, “Güçlü bir altyapıya sahip ve sürekli gelişen bir üniversiteyiz. Bilgi ve tecrübelerimizi Muğla Teknopark yönetim kurulu üyelerimizle paylaşmak ve onların görüşlerini dinlemek istiyoruz. Birlikte işbirliği yapmayı arzuluyoruz. Bilimsel başarının temelinde teknoparkı kurmaktan öte, bilimsel çalışmaların devamlı olması yatıyor. Teknoparklar konusunda kısa zaman içerisinde önemli atılımlar yaptık.  Yakın zamanda önce sağlıkpark, ardından da sanatparkı hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu.

DEÜ’NÜN TECRÜBESİNDEN YARARLANACAĞIZ

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin teknoparklar konusunda Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer aldığını belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mansur Harmandar ise, “Teknopark konusunda henüz yolun başındayız. Muğla’da güçlü bir alt yapı kurduk. Valilik, büyükşehir, ticaret ve sanayi odaları ile birlikte kentimize yakışan bir teknopark kurmak için yola çıktık. Çalışmalarınızı yakından takip ediyoruz. Başarıya ulaşmanın en kısa yolu birlikte çalışmaktır. Sizlerle teknopark konusunda ortak çalışmalara imza atmak, deneyimlerinizden yararlanmak istiyoruz” dedi. Rektör Harmandar ayrıca DEÜ Rektör Vekili olan Çelik’i yeni görevi nedeniyle kutladı.